Anne – Babalara çocuk eğitimi konusunda bazı tavsiyeler

– Çocuğunuz, evet! Sizin ve eşinizin çocuğu öncelikle onu benimseyin ve her haliyle

onu kabul edin- Onu sevin sevmeye ve sevilmeye hepimizin ihtiyacı var- Karşılığını yıllar sonra alacağınız bir yatırım şimdiden yapın ve çocuğunuzla ilgilenin.

– 0-6 yaş arası çok önemli .Bu yaşlar arasında çocuğunuzla kurduğunuz ilişki ömür boyu kuracağınız ilişkinin temelini oluşturacaktır- Temeli iyi atın ki binanız sağlam olsun

– Çocuğunuza iyi bir örnek ve iyi bir model olun- Ona ne verirseniz , size de aynısını geri verecektir- Doğru, dürüst olmasını istiyorsanız- Siz de yalan söylemeyin.

– İçinizdeki çocuğa seslenin , onu oradaki uykusundan uyandırın- Kendi çocukluk yıllarınıza dönün- Neler hissettiğinizi neler yaşadığınızı düşünün- Çocuğunuzu anlamak şimdi daha da kolaylaşacaktır-

– Çocuğunuz kendisini sizin yerinize koyamaz çünkü o sizin yaşadıklarınızı henüz yaşamadı- Ama siz kendinizi onun yerine koyabilirsiniz- Çocuğunuzla empati kurun- Çocuğunuza mutlaka “Seni anlıyorum- “Mesajını gönderin.

– Kaç tane çocuğunuz olursa olsun, ikiz de olsalar hepsi ayrı yaratılmıştırlar- Çocuklarınız eşsizdir- Bir eşleri ya da benzerleri bulunmaz- O yüzden tüm çocuklarınızı aynı kalıba sokmayın her birinin ayrı ayrı yetenekleri ve özellikleri mevcuttur-
Çocuklarınıza birer birey olarak saygı gösterin-

– Çocuğunuza yapabileceğiniz en önemli yardım; geri planda kalarak kendi benliğinin gelişmesinde, kendine ait bir kişilik geliştirmesinde yardımcı olabilmektir.

– Çocuğun güçlü bir kişilik yapısına sahip olabilmesi için de tutarlı bir aile ortamında yetişmesi gerekmektedir- Yetişkinlerin yönettiği uyumlu , tutarlı, dengeli,sevgi ve saygı ilişkisine dayalı baskıcı olmayan bir aile ortamına her çocuğun ihtiyacı vardır.

– Çocuğunuzun , çeşitli davranışlarını sınırlandırabilirsiniz- Ama asla çocuğunuzun duygularını ve hayallerini sınırlandıramazsınız- Onun duygularını önlemeye çalışmayın aksine onun duygularını düşüncelerini dile getirmesini sağlayın- Onunla her fırsatta konuşun.

– Çocuklarınızın davranışlarını kontrol altında tutabilmek için , akla ve mantığa uygun sınırları ve kuralları eşinizle (ailenizle) birlikte koyun- Koyduğunuz kurallar uygulanabilir olmalıdır- Kuralları hemen uygulamaya geçin- Unutmayın tüm çocuklar için reçete gibi kurallar yoktur- Çocuğunuzun yapısına ve yaşadığınız ortama uygun kuralları kendi deneyimlerinizle en uygununu sizler bulmalısınız.

– Çocuğunuzun kendi kendine yetebilen , olumlu bir kişilik sahibi olmasını istiyorsanız- Olumlu yapmış olduğu davranışları onaylayıp destekleyin – Onu teşvik edin , olumsuz davranışlardan vazgeçirmek için bu davranışların fazla üzerinde durmayın- Olumlu davranışları pekiştirin çocuklar, ısrarla üzerinde durulan davranışları tekrarlama eğilimindedirler- Birtakım davranışları, yasaklamak yerine diğer davranışları desteklemeyi tercih edin.

– “Okula gidince öğretmen onu hizaya sokar- Öğretmen onun hakkından gelir.” demeyin- Çünkü eğitim okuldan önce evde başlar- Okulda geçirilen zaman süresi çok sınırlıdır- Ayrıca öğretmenin uğraşması gereken tek öğrenci sizin çocuğunuz değildir- Hayat okulunun ilk sınıfı aile eğitimiyle başlar- Okulda verilen eğitimle , ailede verilen eğitim birbiriyle tutarlı olmalıdır- Çelişkiler olursa çocuk seçim yapmak zorunda kalır- Okul mu? Ev mi? Şeklinde çocuk bocalar- Bu çelişkiyi çocuğa yaşatmamak için okul ve aile paralel bir eğitim vermelidir-

– Çocuğunuzu ne kadar fazla uyaranlarla , karşı karşıya bırakırsanız- çocuğunuzun zihinsel, bedensel, sosyal gelişimi o kadar çabuk ve iyi olur- Çocuğunuzun zekasını geliştirmek için , zeka geliştirici oyunlar oynayın- Konuşmasını geliştirmek içinse onunla bol bol ve her konuda daha doğmazdan önce konuşmaya başlayın.
Çocuğunuza zaman ayırın- Ayırdığınız zamanın,çokluğu ya da azlığı çok önemli değil önemli olan o zamanın niteliğidir-

– Özellikle çalışan anneler çocuklarına zaman ayıramadıklarından şikayetçidirler- Bire bir zaman ayırmak yerine mutfakta yemek yaparken onunla konuşmak”Bugün okulda ne yaptınız- Sınavın nasıl geçti.” gibi- Alışverişe birlikte çıkabilmek, akşam yürüyüşleri yapabilmek- Sınırlı zamanı etkin ve en iyi şekilde kullanabilmek önemlidir.

– Çocuğumuzun da bizim de eksik olan yönlerimiz mutlaka vardır- Kendi kendinizle barışık olun- İyi ve kötü yanlarınızla çocuğunuzu ve kendinizi kabul edin- Unutmayın , hatasız kul olmaz.

– Çocuğumuza , çocukluğunu yaşama fırsatı verelim- Yaşamadığı çocukluk günlerinin hesabını bir gün gelip bize sormaya mutlaka kalkacaktır.

– Çocuk yetiştirmek dünyanın en zor sanatıdır- Zaman zaman kızabilir- Sinirlenir, hatta onları cezalandırabiliriz- Siz de insansınız yaşadığınız ve hissettiğiniz duygulardan dolayı kendinizi suçlamayın.”Kendimi çocuklarım için feda ediyorum “duygusuna kapılan ve böyle yaşayan kişiler çok da iyi yapıyor sayılmazlar- Sizin hayatınız size , onların hayatı da onlara aittir- Ortak bir yol bulup kendinize zaman ayırabilmeli ve size ait hayatın tadını çıkarabilmelisiniz.

– Ana baba olmak serüveninde en iyi rehberiniz, kendi çocukluk yıllarınız ve duygularınızdır- Kendi çocukluğunuzu düşünün , çocukluğunuza dönün,ve çocuklarınıza ona göre davranın-

Hakan KIRBAŞ
Psikolojik Danışman

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*